כתבות

במה שונה עיצוב אפליקציה מעיצוב אתר אינטרנט?

אפליקציה היא תוכנה ייעודית שנותנת מענה על מטרות מוגדרות מראש באמצעות מערכת סגורה של פעולות ואפשרויות. מנגד, אתר אינטרנט הוא פלטפורמה המאפשרת הצגה של תוכן, ממשק אינטראקטיבי עם גולשים ויצירה שיתופית. למרות הנוכחות הנרחבת של אפליקציות ואתרי אינטרנט בחיינו, יש רק מעט מאוד מאפיינים המשותפים לשני המוצרים הללו. קיימים הבדלים משמעותיים בין אפליקציות לבין אתרי אינטרנט ואין מקום להשוואה אמיתית. כתוצאה מכך, רצוי להזכיר כי גם בתחום הגרפיקה והעיצוב יש שוני בין אפליקציה לבין אתר אינטרנט.

בחירת סגנון עיצוב בהתאם לתצוגת המכשיר

ההבדל הבולט ביותר בין עיצוב אפליקציה לאתר אינטרנט הוא בתצוגה. בעוד רוב האפליקציות נתמכות על ידי מכשירים בעלי מסך קטן יחסית, גם אם מדובר על פאבלט או טאבלט, לעומת אתרי אינטרנט מוצגים על גבי מסכי מחשב של 14 אינצ’ ומעלה. העיצוב של אתרי אינטרנט יכול להרשות לעצמו להיות גמיש ודינאמי, בעוד באפליקציה אין אפשרות של בזבוז מקום.

מעצבים הניגשים לפיתוח אפליקציות חייבים לקחת חלק בתהליך האפיון. עליהם להביא לידי ביטוי את הידע שלהם כבר בשלבים הראשונים של קבלת החלטות על ממשק המשתמש, פריסת התצוגה, כמות הכפתורים, אופי ההנעה לפעולה ועוד. מנגד, באתרי אינטרנט יכולים מעצבים לבצע שינויים והתאמות בזמן אמת. עיצוב של אתר אינטרנט ושל אפליקציות מבוסס ברובו על דרישות והגבלות טכניות, אולם בסופו של דבר השאיפה היא לייצר תצוגה נוחה ואופטימאלית עבור מכשירי היעד.

ההיבט הפונקציונאלי של עיצוב

עוד הבדל בין עיצוב אפליקציה לאתרי אינטרנט בא לידי ביטוי בפונקציונאליות. היות ומסכי התצוגה של אתרי האינטרנט לרוב גדולים יותר, גם אם הם עוברים התאמה אוטומטית למסכים של מכשירי טלפון ניידים או מכשירים אחרים, הפונקציונאליות בהכרח מתרחבת. מנגד, בתוך אפליקציות יש רק פעולות מסוימות אותן ניתן לבצע.

המטרה של עיצוב אפליקציות היא בין היתר להניע את המשתמש לפעולה. האפליקציה יכולה לעשות זאת באמצעות שימוש בצבעים הנכונים, תוך שילוב מסרים ואלמנטים גראפיים או על בסיס תהליך ארוך של ניסוי וטעייה. בעיצוב של אתרי אינטרנט יש חוקים ברורים יותר התקפים לכל סוגי האתרים, המוצרים או השירותים. זו הסיבה שקשה למצוא טביעת אצבע ייחודית ברוב אתרי האינטרנט המשמשים את הציבור הרחב, אולם קל הרבה יותר לזהות אפליקציה רק על פי העיצוב הנבחר. הבדל זה מחדד את החשיבות של מעורבות מקצועית.

החשיבות של עיצוב בעולם המודרני

כל ההבדלים בין עיצוב אפליקציות לאתרי אינטרנט מובילים למסקנה אחת, והיא החשיבות של עיצוב בעולם המודרני. בעידן בו לקוח פוטנציאלי נתקל בעשרות מסרים מקבילים וסותרים בעת ובעונה אחת, העיצוב הוא אקס פקטור שיכול להביא לשינוי הרצוי. שימוש נכון בעיצוב – הן באתר אינטרנט והן באפליקציה – מעניק יתרון משמעותי. יש לנצל את היתרון הזה על הצד הטוב ביותר ומומלץ להתייעץ עם אנשי מקצוע המגיעים מהתחום כדי להשיג את המטרה.

דברו איתנו 073-7599428